Winners 2013

Results – LivCom 2013, Xiamen, China

Category A

1st              Inis Oirr      (Gold)

2nd             Agueda        (Silver)

3rd             Learmont Community Development Group    (Silver)

                  Julianstown    (Silver)

                  Birdhill    (Silver)

                  Fuxing   (Bronze)

                  Zhuzihu  (Bronze)

                  Lonshan   (Bronze)

                  Guan-Fu     (Bronze)

                  E – Wang Community   (Bronze)

                  Jiantan    (Bronze)

                  Tugou   (Bronze)

Category B

1st              Utena City     (Gold)

2nd             Community of Szentes Town   (Silver)

3rd             Municipality of Kaposvar      (Silver)

                 

                  City of Coral Gables    (Silver)

                  Jihlava     (Silver)

                  Cyberjaya    (Bronze)

Dashu District, Kaohsiung City   (Bronze)

Goseong-gun     (Bronze)

Jiaoxi Township   (Bronze

Grand Xi-Chuan Community, Taichung City   (Bronze)

Wanli District, New Taipei City  (Bronze)

Category C

1st              Bruges     (Gold)

2nd             Daya District, Taichung City    (Bronze)

3rd             Royal Commission of Yanbu   (Bronze)

 

                  Gushan District     (Bronze)

                  Sanxia District, New Taipei City  (Bronze)

Category D

1st              Kuantan       (Silver)

2nd             Hualien County    (Bronze)

3rd             Muharraq Town    (Bronze)

 

                  East District, Tainan City   (Bronze)

                  Tamsui District, New Taipei City    (Bronze)

Category E

1st              Seo-gu, Daejeon Metropolitan City   (Gold)

2nd             Pasig City       (Gold)

3rd             New Taipei City      (Silver)

 

                  Suwon City    (Silver)

              Miaoli      (Bronze)

Projects

Built

1st             Yilan Old Town Bundle Inset Movement      (Gold)       

2nd             Kaohsiung Exhibition and Convention Centre     (Gold)

3rd             Tainan Astronomical

 

Natural

1st              Grand Xi-Chuan Village - Calligraphy Greenway: The Regeneration of Urban Green Belt

2nd             Suwon City – Environmental Best Practice: The Restoration of Suwon Stream

3rd             Koahsiung City – City Face Off: Kaohsiung Harbor Railroad Historical Park

 

Socio –Economic

1st              Cloughjordan Eco Village    (Gold)

2nd             Schwalm-Eder-Kreis - Tecknikhaus Energy Plus    (Gold)                         

3rd             Gauteng, Johannesburg - Gauteng Carnival           (Gold)

 

Criteria Awards

Enhancement of the Built and Natural Landscape               Seo-gu, Daejeon Metropolitan City

Arts, Culture and Heritage                                                          E-Wang Community, Yilan County

Environmental Best Practice                                                     Agueda

Community Participation                                                           Bruges

Healthy Lifestyle                                                                           Inis Oirr

Strategic Planning                                                                        City of Pasig

 

Bursary Award  Pasig City – Environmental Security for Pre-Schools

 

 

 


Chalfont Web Design